Voľby za nami, voľby pred nami

Autor: Ondrej Tunega | 12.4.2019 o 17:09 | (upravené 5.5.2019 o 22:11) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  262x

Každé voľby sú pre spoločnosť a angažovaného občana dôležité. Tie, ktorým sa chcem venovať, majú však v mnohom prelomový charakter.

Za nami sú prezidentské voľby, pred nami rozhodovanie o Európskom parlamente. Som kandidátom KDH pre voľby do EP a tak by sa dalo čakať, že sa sústredím najmä na ne. Nedá mi však, aby som sa krátko nevrátil k súboju o kreslo v prezidentskom paláci.

Som aktivistom Združenia kresťanských seniorov Slovenska, ktoré jednoznačne podporilo Františka Mikloška. A hoci v prvom kole neuspel, právom sme mu vyjadrili poďakovanie za dôstojné zastupovanie hodnôt, ktoré po celý život stelesňuje. Vyhlásil, že to bolo jeho posledné vzopätie v politike – bolo by však na škodu, keby osobnosť jeho rozmerov, symboliky a morálky celkom odišla z verejného priestoru.

Pozoruhodná bola debata medzi nami, bratislavskými aktivistami Zduženia kresťanských seniorov o tom, ako za zachovať v druhom kole volieb. V istom zmysle bola esenciou toho, čo sa odohrávalo v hlavách a pri rozhodovaní kresťansky orientovaných voličov. V živej diskusii zaznievalo na jednej strane jednoznačné odmietanie Čaputovej liberalizmu, váhavé postoje, ale často tiež presvedčenie, že ku kľúčovým kresťanským hodnotám patrí aj Nepokradneš a práve táto žena nesie posolstvo boja proti korupcii, rozkrádaniu, za slušnú spoločnosť. Je podľa mňa dobre, že viacerí z nás ju podporili a ukázali, že kresťansky a konzervatívne zameraní ľudia nemusia byť zaslepení spiatočníci. To najdôležitejšie nás však ešte len čaká...

Prvým z významných momentov budú práve voľby do Europskeho parlamentu v poslednú májovú sobotu. Ako jeden z kandidátov za KDH som mal možnosť stretnúť sa s Manfredom Weberom, spitzenkadidátom Európskej ľudovej strany. Kresťanskí demokrati sú najsilnejšou frakciou v europarlamente a sú výrazne motivovaní a pripravení túto pozíciu si udržať. Nielen preto, aby mohli opäť postaviť predsedu Európskej komisie, nielen kvôli prvoplánovým politickým ambíciám. Manfred Weber i ďalší zdôrazňujú, že ide o prelomové hlasovanie, v ktorých až na druhom mieste je súboj medzi osvedčenými politickými stranami a frakciami a kľúčový je zápas s narastajúcimi chuťami nesystémových a protieurópskych strán a hnutí.

 

O nebezpečenstvách ich demagógie by sa dalo veľa hovoriť. Priam školským príkladom hrozby je však to, čo sa odohráva okolo brexitu. Jeho apologéti manipuláciami aj klamstvami dosiahli v referende tesnú väčšinu za vystúpenie Veľkej Británii – a potom si škodoradostne umývajú ruky nad bezradnosťou a chaosom, ktorý spôsobili. Vedia rozbíjať, ale neponúkajú žiadne a už vôbec nie lepšie riešenia. Táto skúsenosť by mala byť veľkým varovaním pred trikmi a lákaním antieurópskych kaukliarov.

Za kandidáta do eurovolieb ma navrhlo práve Združenia kresťanských seniorov Slovenska a tak je celkom zákonité, že chcem presadzovať predovšetkým oprávnené záujmy starších, vyplývajúce z koncepcie aktívneho starnutia a spolupráce generácií. Je to naša generácia, ktorá   sa musela v polovici svojho produktívneho života vysporiadať s prechodom na iné spoločenské zriadenie, vyrovnávať sa a znášať všetky dopady s tým spojené.  Mám 67 rokov a väčšinu profesného života som strávil ako IT expert v zodpovedných pozíciách významných medzinárodných technologických spoločností. To ma naučilo spájať tradície s progresom i to, že k úspechu vedie predovšetkým  spolupráca,  teraz v aktuálnom prípade na poprednom mieste súčinnosť medzi generáciami. Budem rád, keď o tom budem môcť na budúce povedať niečo viac...

Ondrej Tunega

IT špecialista, 67 rokov, kandidát číslo 11 pre voľby do  Európskeho parlamentu za KDH

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kalavská po prehre na vláde: Nevzdám sa dva centimetre pred cieľom

Ministerka zostáva vo funkcii, aj keď vláda neschválila reformu nemocníc.

Dobré ráno

Dobré ráno: Pellegrini s Ficom si posielajú odkazy cez tlačovky

Pellegrini opäť odpovedal na otázky o Druckerovej strane.

Komentár Zuzany Kepplovej

Kalavská je len médium

Akoby sme sledovali primárky v strane Smer o to, kto bude tvárou sociálnej demokracie do volieb 2020.


Už ste čítali?