K študentom sa pridajme

Autor: Ondrej Tunega | 22.4.2019 o 19:17 | (upravené 22.4.2019 o 19:32) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  183x

K študentom z celej Európy, ktorí sa rozhodli bojovať proti hrozivým klimatickým zmenám, sa pripojili aj mladí zo Slovenska. Pridať sa k nim je vec nás všetkých. V ten posledný aprílový piatok príďme na námestia  sa aj  my zapojiť.      

 

K študentom z celej Európy, ktorí sa rozhodli bojovať proti hrozivým klimatickým zmenám, sa pripojili aj mladí zo Slovenska. Pridať sa k nim je vec nás všetkých.

Keď sa stredoškoláci z mnohých krajín rozhodli, že v piatok si nesadnú do lavíc, ale nechajú zaznieť svoj hlas z námestí, nie je to záškoláctvo, ale skvelá vec. Aj takto chcú upozorniť na čoraz alarmujúcejšie klimatické zmeny, ktoré ohrozujú všetkých. Pochopili to viacerí a tak nájdeme mestá, kde sa k študentom pripojili ďalší, na prvom mieste seniori.

Že ani Slovensko nespí, ukázali opäť naši stredoškoláci. Zapojili sa do európskeho hnutia, šíriaceho sa zo severu Európy cez západoeurópske krajiny až k stredovýchodnému krídlu. Prvý raz vyšli na námestia v polovici marca, ďalšiu akciu chystajú na piatok 26. apríla. Určite by sme ich nemali nechať osamotených, pridať by sa rozhodne mali všetky generácie.

Je celkom logické, že iniciatíva vyšla zo Škandinávie. Nedávno som sa v Prahe zúčastnil na regionálnej konferencii organizácií združených v Európskej únii seniorov. Hovorili sme aj o tom, čo staršiu generáciu v jednotlivých krajinách najviac trápi. U nás je to celkom pochopiteľne sociálna problematika a služby a situácia v zdravotníctve. Niekde úspešne strašia najmä migráciou. Vo Švédsku a u jeho susedov sú to klimatické zmeny. Týkajú sa školákov aj seniorov.

Medzi moje priority, ako kandidáta do Európskeho parlamentu, patrí spájať generácie a výrazne sa zasadiť za všetky aktivity na zlepšenie životného a prírodného prostredia, kvalitu potravín a zdravšie životné podmienky.

Patrím ku generácii seniorov, ktorá na vlastnom živote a z vlastných skúseností pociťuje výraznú zmenu životného prostredia. A určite to nie sú len nostalgické spomienky na detstvo, keď zimy boli plné snehu a leto bolo vždy horúce a slnečné.

Skúsenosti z viditeľnej zmeny klimatických podmienok rovno pred našimi dverami  - v Európe – som pocítil na vlastnom tele a videl na vlastné oči. Pestujem si totiž „zvláštneho“ koníčka. So skupinou českých priateľov cestujeme už 25 rokov pravidelne každý rok 2 krát cca 1000 km na bicykloch po Európe, nocujeme v stanoch. Prešli sme od Senje a Lofot, nórskych ostrovov za polárnym kruhom, až po Sardíniu a Korziku. Za tých 25 rokov sú tie zmeny viditeľné.

Moje posledné skúsenosti vlani - z Portugalska, bicyklom od Porta po Algarve – 1000 km, inak krásnej, ale požiarmi súvislo zničenej krajiny, alebo z Rakúska, Stubaiský ľadovec pod Malým Isidorom, zúfalo zakrývaný bielymi plachtami, ale aj tak sa priamo pred očami nenávratne zmenšujúci – to potvrdzujú.

Nie je hanba učiť sa od mladších a v tomto prípade sa žiaci stali učiteľmi. Ale nestačí si ich, hoci chápavo, vypočuť. Oni predovšetkým majú nárok prežiť svoj život aspoň tak kvalitne, ako sme ho prežili my.

Európa stojí pred voľbami, nastoľujú sa kľúčová témy na najbližších 5 rokov. Počasie a klimatické zmeny nemajú hranice. Teraz je ten jedinečný okamih komunikovať tému životného prostredia a klimatických zmien ako jednu z podstatných.

V ten posledný aprílový piatok by na námestiach mali byť nielen dievčatá a chlapci, ale tiež my, ich rodičia aj starí rodičia. Určite sa pridáme, ak môžete, príďte tiež ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kalavská po prehre na vláde: Nevzdám sa dva centimetre pred cieľom

Ministerka zostáva vo funkcii, aj keď vláda neschválila reformu nemocníc.

Dobré ráno

Dobré ráno: Pellegrini s Ficom si posielajú odkazy cez tlačovky

Pellegrini opäť odpovedal na otázky o Druckerovej strane.

Komentár Zuzany Kepplovej

Kalavská je len médium

Akoby sme sledovali primárky v strane Smer o to, kto bude tvárou sociálnej demokracie do volieb 2020.


Už ste čítali?